Zawory elektromagnetyczne

Jak wiadomo, zawory elektromagnetyczne, swoje działanie opierają na znanym nam wszystkim z lekcji fizyki funkcjonowaniu cewki elektromagnetycznej. Stąd też, opierając się o te działania i wykorzystując impuls elektryczny w swoim funkcjonowaniu, zawory tego typu stanowią jedne z ciekawszych rodzajów na rynku armatury przemysłowej.

Poniżej postaramy się opisać nie tylko jak działają poszczególne typy zaworów elektromagnetycznych, ale też zastanowimy się, które z nich są odpowiednie do różnych sieci, tak aby zakup zaworu elektromagnetycznego nie wiązał się dla nas z możliwością zakupu bubla, lub też po prostu fragmentu niepasującego do reszty.

Jak działa zawór elektromagnetyczny?

Zawory elektromagnetyczne, jak wspomniano wyżej, swoje działanie opierają na prostych prawach fizyki. W tym konkretnym przepadku szczególne zastosowanie znalazła znana nam wszystkim od szkoły średniej cewka elektromagnetyczna. Każdy z nas pamięta budowanie takiej cewki, polegające na zwijaniu przewodu przekazującego energię elektryczną w taki sposób, że wytwarzało się pole elektromagnetyczne działające na metalowe elementy podobnie jak magnes (o ile cewka była pod napięciem) i pozwalające na wciągnięcie w jej wnętrze metalowego rdzenia.

Dokładnie tak działa zawór elektromagnetyczny! Wyobraźmy sobie zawór, którego zawieradło jest przygotowane do tego, żeby zmieniając pozycje zamykać lub otwierać zawór. Samo zawieradło (w bardzo różnych formach) jest połączone z metalowym rdzeniem. Sam rdzeń zaś znajduje się w sąsiedztwie właśnie cewki magnetycznej. Uruchomienie impulsu elektrycznego, który stworzy napięcie w cewce sprawia, że cewka zaczyna działać właśnie jak magnes. Wciąga tym samym rdzeń, jednocześnie zmieniając położenie zaworu, tak aby mógł on zostać zamknięty bądź otwarty. Ważne jest, aby sam rdzeń był jeszcze wyposażony w sprężynę – dzięki temu możliwy jest jego powrót na miejsce po odcięciu dopływu prądu do cewki.

Zawory elektromagnetyczne z serwowspomaganiem czy bezpośrednie?

Zawory elektromagnetyczne, wykorzystując siły elektromagnetyczne z cewki, byłyby jednak stworzone wyłącznie do małych układów i małych średnic zaworów. Dlaczego? Ponieważ cewka elektromagnetyczna, aby działać w przypadku cięższych i większych sprzętów, musiałaby być naprawdę słusznych rozmiarów. Aby stale nie powiększać ich, w większych układach stosuje się tak zwane serwowspomaganie. Jest to rodzaj przełożenia sił fizycznych na czynnik roboczy (płyn), dzięki czemu możliwe jest – przy małych siłach samej cewki – otwieranie i zamykanie zaworów o dużej średnicy a tym samym dużej wadze zawieradła. Jak więc się łatwo domyślić, to jakiego zaworu elektromagnetycznego użyjemy jest uzależnione przede wszystkim od rozmiaru całego układu.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa