Zasobnik ciepłej wody do użytku w domowych instalacjach grzewczych

Bezpośredni i natychmiastowy dostęp do ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie domowym jest dzisiaj dla nas czymś tak bardzo oczywistym, że właściwie nie wyobrażamy sobie, by móc zostać go pozbawionymi. Dlatego też, kiedy zajmujemy się budową domu lub mamy ją dopiero w planach, jest dla nas naturalne, że w domu tym będziemy mieli właśnie taki, niczym nieskrępowany dostęp do ciepłej wody, w każdej chwili.

Ciepła woda jest nam przede wszystkim niezbędna do pryszniców oraz kąpieli, a także do zmywania naczyń, zwłaszcza jeżeli nie posiadamy zmywarki. Jeżeli nie mamy możliwości pozyskiwania ciepłej wody użytkowej z sieci, to niezależnie od tego, jaką metodę podgrzewania wody do celów użytkowych wybierzemy, jedno jest pewne: będziemy musieli zaopatrzyć się również w zasobnik ciepłej wody.

Skoro zakup zasobnika nas nie ominie, warto w tym momencie dowiedzieć się na jego temat kilku rzeczy, tak, by wybierając się na zakupy być uzbrojonym w pewną wiedzę, a przede wszystkim mieć świadomość tego, na co powinniśmy zwrócić uwagę, żeby zasobnik całkowicie zaspokajał nasze potrzeby i oczekiwania.

Podstawowe wymagania względem zasobnika ciepłej wody

zasobnik wody użytkowej
Zasobnik wody

Przede wszystkim oczywistym jest, że musi to być zasobnik nierdzewny. Oczywiście każdy zasobnik będzie w ten sposób opisywany, ponieważ wiadomo, że ma on przechowywać wodę, a to właśnie woda odpowiada za korozję, należy jednak zwrócić uwagę na to, jakie materiały zapewniają danemu zbiornikowi nierdzewność, tak aby wybrać spośród nich taki, który będzie najlepszy i w najwyższym stopniu odporny na korodowanie. Natomiast tym, co będzie w największym stopniu decydowało o tym, czy zasobnik ciepłej wody jest odpowiedni do naszych potrzeb, jest jego pojemność.

Zasobniki mają pojemności rozpoczynające się już od kilkudziesięciu litrów wody, a kończące na kilkuset, dlatego przy takiej rozpiętości pojemności trudno mówić o możliwości wyboru na chybił-trafił. Optymalna pojemność zasobnika zależy od tego, do jakich celów potrzebujemy ciepłej wody oraz ile przeciętnie jej zużywamy, co łączy się także z wielkością gospodarstwa domowego oraz liczbą zamieszkujących je osób.

Kolejne ważne elementy związane z zasobnikami wody

Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami najpopularniejszych producentów zasobników na ciepłą wodę są na tyle duże, że można współcześnie dobierać produkty, według bardzo indywidualnych potrzeb. Magazynowanie ciepłej wody uzyskanej z pieca CO lub innych elementów wspierających domowe ogrzewanie dzięki nierdzewnym zasobnikom ciepłej wody pozwala na odpowiednie zaprojektowanie domowej instalacji ciepłej wody, wykorzystując również naturalne źródła energii dostępne w miejscu gdzie stoi dom.

Ceny nierdzewnych zasobników ciepłej wody

Wraz z pojemnością wzrastają oczywiście ceny zasobników, co jest raczej naturalne, ponieważ większy zasobnik to przede wszystkim większa ilość materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Niemniej jednak nie należy się tym przerażać, ponieważ zasobniki mimo wszystko mają przystępne ceny, a ponadto są urządzeniami, które posłużą nam przez wiele lat, więc koniec końców inwestycja się zwróci. Ceny zasobników różnią się nie tylko w zależności od pojemności, ale także ze względu na materiały wykorzystane do ich produkcji, jak również samego producenta. Niewielkie wahania cen poszczególnych modeli są też u rozmaitych dystrybutorów, dlatego jeżeli zależy nam na oszczędnościach, nawet gdyby miały one wynosić kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, warto przed dokonaniem zakupu zorientować się w propozycjach cenowych kilku dystrybutorów zasobników.

Zobacz:

zasobnik nierdzewny
Zasobnik wody