Montowanie stali na budowie – nowoczesne budownictwo

Wykorzystanie stali w budownictwie z pewnością można nazwać technologią nowoczesną. Oczywiście stal jest materiałem już od dziesięcioleci wykorzystywana na budowach, jednak stały postęp w jakości tych elementów, poprawianie ich specyfiki i użyteczności sprawiły, że w nowoczesnym budownictwie – szczególnie przemysłowym, handlowym, biurowym, stal odgrywa fundamentalna rolę. Budowa w wielkim skrócie polega na łączeniu różnych elementów stalowych ze sobą i stawianie jako konstrukcji budynku. 

Nie oszczędzaj na jakości stali

konstrukcja stalowaStal może być różnej jakości. Projekt musi uwzględniać jakiego rodzaju stali należy użyć dla poszczególnych elementów. Europejskie huty produkują dobrej jakości komponenty stalowe na zlecenie. Ostatnie lata dały także bardzo duży napływ wyrobów stalowych ze wschodu, jednak duża część importowanej z Azji stali nie nadaje się do zastosowania ze względu na niską jakość wykonania. Planując inwestycję budowlaną, pamiętajmy o trwałości elementów, ale także o bezpieczeństwie przebywających w budynku osób. Oszczędności wynikające z kupna znacznie tańszej ale słabszej stali mogą okazać się prawdziwym utrapieniem, jeśli okaże się, że w najmniej oczekiwanym momencie będzie trzeba pokryć koszty remontów, wzmocnień, wymian elementów czy w najgorszym razie rozbiórki budynku. A są to niezwykle kosztowne operacje, które mogą przekroczyć możliwości przedsiębiorstwa.

Dobrze konserwowana i zabezpieczona stal będzie służyć bardzo długo

budynek stalowyMontaż konstrukcji stalowych, zabezpieczenia i konserwacje najlepiej zlecić firmie specjalizującej się w stawianiu i zabezpieczaniu stali, zobacz tutaj. Będziemy mieć wówczas pewność, że praca została wykonana precyzyjnie. Dobra jakościowo stal oraz właściwa je konserwacja pozwoli cieszyć się bezproblemową eksploatacją budynku przez długie lata. To co przemawia za konstrukcjami stalowymi to stosunkowa łatwość i szybkość budowy. Rola człowieka w pracach montażowych jest zminimalizowana w porównaniu do budowy tradycyjnej i większość najcięższych zadań wykonują specjalistyczne maszyny budowlane jak żurawie, podnośniki, suwnice i inne. Praca człowieka podczas budowy konstrukcji ze stali ogranicza się głównie do zamocowania stalowych elementów na haki, liny, oraz właściwego zamontowania na miejscu. Montowanie odbywa się za pomocą przykręcania śrubami, nitowania lub spawania. Dlatego wymagana jest odpowiednia kadra pracownicza, która jest przygotowane merytorycznie i praktycznie do wykonywania tego typu zadań. A dużą część z nich odbywa się na wysokości, dlatego niezbędne będą także pozwolenia do pracy na wysokości.

Przykłady budynków opartych na konstrukcji stalowych

Budynki wykonane metodą konstrukcji stalowych są wokół nas, mimo, że nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Cały układ nośny budynku to konstrukcje stalowe, ale mogą to być także tylko poszczególne elementy jak zadaszenie budynku, czy wykończenie w balustrady, ściany działowe, nadbudowy itp. Przykładami budynków opartych na konstrukcjach ze stali są między innymi:

  • sklepy wielkopowierzchniowe,
  • niektóre biurowce,
  • hale magazynowe,
  • hale produkcyjne,
  • budynki dla rolnictwa,
  • pawilony handlowe,
  • dworce kolejowe.

Podsumowując, warto zdawać sobie sprawę, że konstrukcje stalowe umożliwiają wykonanie funkcjonalnych, trwałych obiektów, które charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne, ogień i inne szkodliwe substancje i czynniki.

Dodaj komentarz

Podpis *
Email *
Witryna internetowa