wentylacja mechaniczna

Działanie wentylacji mechanicznej, co trzeba wiedzieć?

Znaczna większość systemów wentylacji, która została zaprojektowana w domach to wentylacja grawitacyjna. Do niej jesteśmy przyzwyczajeni, a jej funkcjonowanie jest samoczynne. Wentylacja tego typu charakteryzuje się słabym działaniem, brakiem dostatecznego wyciągania z mieszkania zużytego powietrza i wilgoci, znaczną utratą ciepła, pojawianiem się ciągów wstecznych. Jej zaletą jest bardzo mały koszt eksploatacyjny, który ogranicza się głównie do cyklicznych przeglądów. Jednak wentylacja mechaniczna w stosowana w nowszym budownictwie działa inaczej.

rekuperator
Zasada działania rekuperatora

Co powinieneś wiedzieć o wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna jest prostym systemem, jednak bardziej skomplikowanym niż grawitacyjna. Zbudowana jest z szeregu kanałów wentylacyjnych, zazwyczaj elastycznych, które prowadzą do każdego pomieszczenia w domu. Kanały te służą do wprowadzenia świeżego, przefiltrowanego i opcjonalnie ogrzanego już powietrza do pomieszczeń. Natomiast w kuchni i łazience kanały wentylacyjne odprowadzają powietrza z domu na zewnątrz budynku. Aby cały system działał sprawnie, ruch powietrza w kanałach jest wymuszony, za sprawą działającego wentylatora. I to w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, która składa się z jednego komina, posiada napędzany energią elektryczną wentylator, co powoduje koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej, jednak sprawia, że cały system po prostu działa.

Wentylacja mechaniczna a ogrzewanie

Znacznie sprawniejszy przebieg powietrza przez mieszkanie powoduje jego wychładzanie, co jednoznacznie oznacza znacznie większe ogrzewanie. Jednak stosując rekuperację problem ten nie występuje. Rekuperacja polega na ogrzaniu wprowadzanego do mieszkania powietrza wykorzystując do tego energię cieplną zawartą we wcześniej ogrzanym powietrzu. Wymienniki ciepła pozwalają przekazać energię z powietrza wyprowadzanego, temu wprowadzanemu. Rekuperatory z wyższej półki mogą osiągać skuteczność przekazywania ciepła od 80% do nawet ponad 100% (ten wykorzystują także energię dzięki wykorzystaniu wilgoci w powietrzu). Taki stan rzeczy powoduje, że koszty ogrzewania są znacznie mniejsze niż w przypadku stosowania wentylacji grawitacyjnej, czyniąc ten system bardzo atrakcyjnym i chętnie wybieranym przez osoby budujące dom. W budynkach wielorodzinnych wentylacja ta jest już wymogiem budowlanym.